کلینیک تخصصی گفتار درمانی سیاوش عطایی آسیب شناس گفتار وزبان:درمان روماتیسم شدید مفصلی + کاهش درد آرتریت روماتوئید

درمانی کودکان در منزل , بهترین کرج کلینیک گفتار درمانی , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان , بهترین کرج گفتار

کلینیک تخصصی گفتار درمانی سیاوش عطایی آسیب شناس گفتار وزبان:درمان روماتیسم شدید مفصلی + کاهش درد آرتریت روماتوئید

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چگونه درمان میشود
با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان روماتیسم شدید مفصلی آشنا شوید.

Rheumatism

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟
How do you treat rheumatoid arthritis?

روماتیسم مفصلی یک بیماری مزمن خودایمنی است که مهمترین علائم آن درد و محدودیت حرکتی در بعضی مفاصل بدن بخصوص مفاصل کوچک دست است.

مهمترین اهداف پزشک در درمان این بیماری عبارتند از:
1. کم کردن فعالیت بیماری و بدنبال آن کاهش تخریب مفاصل
2. کاهش درد و محدودیت مفصل
3. کاهش ناتوانی هایی که به علت درد، آسیب مفصل یا تغییر شکل اندام ایجاد میشود
4. درمان عوارض و مشکلات همراه بیماری

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

چرا مفصلی روماتیسم می‌گیرد؟
روماتیسم مفصلی از جمله بیماری‌های خود ایمنی است. برای درک مکانیسم آن باید بدانید که بدن ما سیستم دفاعی خاصی دارد که به واسطه آن در برابر تهاجم میکروب‌ها با تولید پادتن‌ها از خود دفاع می‌کند. اگر به دلایلی که هنوز کاملا شناخته نیست، همین سیستم دفاعی بعضی از سلول‌های بدن خودمان را غریبه و مهاجم تشخیص دهد بر علیه آنها آنتی‌بادی یا پادتن تولید می‌کند که به سلول‌ها حمله کرده و موجب آسیب آنها می‌شود. در روماتیسم مفصلی هم سیستم ایمنی به سلول‌های بدن، بخصوص سلول‌های بعضی از مفاصل، بویژه مفاصل دست، ران، زانو و لگن حمله کرده و موجب تغییراتی در آنها می‌شود.

دکتر حسین فائزپور، ارتوپد و فوق‌تخصص زانو نیز در گفت‌و‌گو با جام‌جم در این باره می‌گوید: وقتی بیماری در ناحیه لگن یا زانو دچار درد و محدودیت حرکت می‌شود، احساس خشکی شدید در ناحیه مفاصل این نواحی می‌کند یا به گونه‌ای احساس می‌کند که هنگام حرکت‌های معمول مثل بالا و پایین رفتن از پله‌ها، نماز خواندن و… استخوان‌هایش بر هم ساییده می‌شود، باید از نظر ابتلا به روماتیسم مفصلی مورد بررسی قرار بگیرد. در چنین شرایطی نیز معمولا فرد به علت آرتروز یا روماتیسم دچار التهاب مفصل شده یعنی کپسول مفصلی یا مفاصل اصلی‌اش ملتهب و دردناک شده و در معرض تحلیل و ساییدگی قرار گرفته است.

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

علت اصلی بروز این بیماری چیست؟ آیا سبک تغذیه‌ای در بروز این بیماری می‌تواند مؤثر باشد؟
روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

علت اصلی بروز این بیماری، عوامل ژنتیکی است. به طوری که سیستم بدنی فرد بیمار دچار نقصی می‌شود که نمی‌تواند عوامل خارجی را به خوبی تشخیص دهد. بر این اساس این عوامل خارجی از میکروب و ویروس گرفته حتی استرس که امروزه مردم ما با آن بشدت درگیر هستند، به راحتی وارد بدن فرد می‌شود. در این حالت سیستم ایمنی بدن قصد دارد نسبت به این عوامل خارجی واکنش نشان دهد اما به عوامل خودی حمله می‌کند که در نتیجه روماتیسم مفصلی در بافت‌های مفاصل به وجود آمده و ایجاد مشکل می‌کند.

در خصوص عوامل محیطی، گفتن این نکته ضرورت دارد که عفونت‌های ویروسی، میکروبی و نیز استرس‌های هیجانی باعث تحریک بیماری و بروز آن می‌شود. یکی از عوامل مهم و بسترساز ابتلا به این بیماری، مصرف سیگار است. به بیان دیگر اگر کسی زمینه ژنتیکی ابتلا به این بیماری را داشته باشد، مهم‌ترین توصیه‌ای که برای پیشگیری از این بیماری به وی داده می‌شود، مصرف نکردن سیگار است زیرا مصرف دخانیات روند بروز بیماری و تخریب مفاصل را تشدید می‌کند.

درخصوص تأثیر تغذیه روی این بیماری باید بگویم تغذیه در بروز این بیماری تأثیر ندارد اما فردی که به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلاست به دلیل مصرف دارو و عوارضی که ممکن است به دنبال داشته باشد باید از دستور غذایی متناسب بهره‌مند باشد. به عنوان مثال فردی که از کورتون استفاده می‌کند باید از مصرف مواد غذایی قندی خودداری کند. زیرا این دارو منجر به افزایش قند خون می‌شود و گاه مشاهده شده است که برخی دارو‌ها منجر به افزایش خون می‌شود، بنابراین بیمار باید از مصرف مواد غذایی که منجر به افزایش فشار خون می‌شود خودداری کند.
در مواردی بیماران بر اثر مصرف دارو یا خود بیماری دچار ضعف یا پوکی استخوان می‌شوند، بنابراین استفاده از ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی، لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم مثل ماهی که دارای ویتامین «D» نیز هست توصیه می‌شود.

ادامه مطلب  بی اولیه رایگان l کلینیک تخصصی l استان قزوین ارزیابی اولیه رایگان l کلینیک تخصصی l استان مازندران ار

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

چه بلایی بر سر مفاصل می‌آید؟
شاید بخواهید، بدانید که چرا آرتریت روماتوئید، دردناک و آزاردهنده تلقی می‌شود؟
به دنبال تورم مفصل ناشی از آرتریت روماتوئید، لیگامان‌ها و تاندون‌های اطراف مفصل نیز تحت کشش قرار می‌گیرد که حاصل آن تضعیف، تحلیل رفتن تدریجی و ناپایداری مفصل است که در نهایت نیز به نیمه دررفتگی و تغییر شکل مفصل منجر می‌شود. بی‌دلیل نیست که اگر آرتروز مفصلی بموقع تشخیص داده نشده و درمان نشود. می‌تواند زمینه‌ساز پوکی و خوردگی استخوان اطراف مفصل و تغییرات استخوانی شود.

حتی به گفته دکتر فائزپور عوارض ناشی از روماتیسم مفصلی، آنقدر شدید است که گاهی می‌توان صدای ساییده‌شدن استخوان‌ها را روی هم و ناله بیمار را نیز با لمس‌کردن مفصل طی معاینه شنید.

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

راه های مناسب برای درمان روماتیسم سخت و دردآور
درمان روماتیسم با برگ گردو
مقدار ۵۰ گرم برگ گردوی تر یا خشک را در یک آب به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بجوشانید. قبل از هر وعده غذا یک فنجان میل کنید. بهترین درمان برای روماتیسم است .

درمان روماتیسم با برگ گردو و برگ فندق
۳۰ گرم از برگ درخت فندق را با ۳۰ گرم از برگ درخت گردو مخلوط کرده مقداری نمک آشپزخانه به روی آن بپاشید. سپس مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید به طوری که برگ ها در زیر آن بماند بعد روی آتش بگذارید تا بجوشد و به هم بزنید تا به صورت مرهم در آید. این ضماد را روی محل درد مالیده کاملا ماساژ دهید. بعد از چند روز درد برطرف می شود.

درمان روماتیسم و درد مفاصل با کلم
برگ کلم را روی میز با سینی بزرگ پهن و اتوی داغ روی آن بگذارید. وقتی داغ شد به محل درد بگذارید تا خوب شود. خوردن کلم قمری و آش کلم مفید است و بارها تجربه شده است .(توضیح : بایکی دو بار خوردن درد برطرف نمی شود ،لااقل باید یک ماه ادامه یابد.)

درمان روماتیسم با انگور معمولی – گوجه فرنگی – گیلاس – آلو و آلوچه
همه این ها کلا برای روماتیسم و نقرس مفیدند.

درمان روماتیسم با خردل
مرهمی از مخلوط آرد و خردل تهیه کنید و ضماد را به محل درد بگذارید تا خوب شود.
ونیز کرفس کوبیده را با آرد برنج مخلوط کنید. خمیر را روی نقاط درد بگذارید تا خوب شود.
مخلوط کرفس با سیر و پیاز به صورت سالاد تهیه کرده ، بخورید نیز مفید است .
برای معالجه نقرس – روماتیسم – سیربهترین درمان است و نیز سیب ، لیمو ، پونه کوهی ،آبغوره ، نارگیل ،بالنگ ،سوخته پوست چنار با خمیر زیتون در محل درد گذاشته بسیار مفید است .
روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

چند درصد افراد به پوکی شدید استخوان مبتلا می‌شوند؟
Photo rheumatic disease

10 درصد افراد بالای 50 سال به پوکی شدید استخوانی مبتلا هستند که این رقم در سنین بالای 65 تا 75 سالگی به 50 درصد می‌رسد. در سنین بالای 85 سال 90 درصد سالمندان به بیماری پوکی شدید استخوانی مبتلا می‌شوند. در واقع ریسک شکستگی بر اثر پوکی استخوان با افزایش سن زیاد‌تر می‌شود. پوکی استخوان در خانم‌ها پس از سنین یائسگی شدید‌تر است. در سن 75 سالگی 50 درصد خانم‌ها دچار شکستگی ستون فقرات می‌شوند.

ادامه مطلب  معرفی مطب بهترین گفتاردرمانی زعفرانیه خیابان حیدری

ظاهراً دارویی با پوشش 90 درصدی برای درمان مبتلایان به پوکی استخوان در کشور به تولید رسیده است؟«سینوپار» برای پوکی‌های استخوانی شدید همراه با شکستگی مهره تجویز می‌شود. داروی مشابه خارجی آن «تری پاراتاید» بود که به صورت یک آمپول روزانه زیر جلدی برای مبتلایان به پوکی‌های استخوانی شدید به قیمت یک و نیم میلیون تومان در اختیار بیماران قرار می‌گرفت.

با وجود اثر بخشی مناسب این دارو به دلیل گرانی، پزشکان به راحتی قادر به تجویز این دارو نبودند اما با تولید داروی «سینوپار» که در داخل کشور به تولید رسیده است، این دارو با یک هفتم قیمت مشابه خارجی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. این دارو خوشبختانه به حمایت 90 درصدی بیمه درآمده است و بیماران فقط 10 درصد قیمت دارو را می‌پردازند.

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

مهم‌ترین عوارض شکستگی مهره در صورت درمان نشدن چیست؟

 

 

شکستگی مهره بسیار دردناک است و درصورتی که درمان نشود، سبب شکستگی‌های بعدی و خمیدگی و قوز پشتی می‌شود. از عوامل مؤثر بر شکستگی ستون مهره، پوکی استخوان است.
مسئولان وزارت بهداشت عنوان می‌کنند که داروهای تولید داخل آنطور که باید مورد استقبال پزشکان قرار نمی‌گیرد و پزشکان کمتر در چنین بیماریهایی داروی تولید داخل تجویز می‌کنند.

استقبال متخصصان روماتولوژیست از داروهای بیولوژیک درمان بیماری‌های روماتیسمی که در داخل کشور به تولید می‌رسند به چه میزان است؟

اثر بخشی مناسب «آلتبرل» در زمینه کنترل درد و کاهش تورم مفاصل خوشبختانه سبب شده این دارو مورد تأیید و استقبال روماتولوژیست‌های ایرانی قرار گیرد. از همین رو انجمن روماتولوژی ایران نیز حمایت از این دارو را جزو سیاست‌های خود قرار داده است.

جایگاه ایران در زمینه تولید دو داروی «آلتبرل» و «سینوپار» در سطح بین‌الملل چگونه است؟

خوشبختانه در زمینه تولید «آلتبرل» جزو اولین‌ها در دنیا هستیم. در حقیقت فقط ایران، امریکا و کره جنوبی تکنولوژی تولید این دارو را در اختیار دارند. در مورد «سینوپار» هم نسبتا وضعیت مشابهی وجود دارد و ما جزو اولین تولیدکنندگان آن و در ردیف امریکا و چند کشور اروپایی هستیم. هر چند این دارو در هند نیز به تولید می‌رسد، اما از نظر کیفیت قادر به برابری با داروی ایرانی نیست. ترکیه نیز قرار است این دارو را به تولید برساند.

همانطور که عنوان شد، تولید کنندگان داروهای داخلی نیازمند حمایت هستند تا قادر باشند سرپا بایستند. حمایت از این شرکت‌ها در واقع حمایت از تولید داخلی است که به تولید کنندگان انگیزه تولید محصولات جدید را می‌دهد.پوشش گسترده بیمه‌ای علاوه بر آنکه دارو را با قیمت مناسب در اختیار بیماران قرار می‌دهد، به تولیدکنندگان برای سهولت فروش داروهایشان نیز کمک می‌کند. همانطور که می‌دانیم، داروهای بیولوژیک جدید داروهای گرانقیمتی هستند که تنها با کمک بیمه‌ها مردم قادر به تهیه آنها هستند. حمایت دولت از صادرات این دارو‌ها نیز زمینه توسعه هر چه بهتر و بیشتر این داروها را فراهم می‌آورد.

روماتیسم مفصلی را چگونه درمان کنیم؟

برخی از غذاهای مضر برای روماتیسم ( روماتیسم مفصلی ) اینها هستند:

»» فست فودها – کنسروها و خوراکیهای صنعتی یا کارخانه ای. زیرا مواد نگهدارنده و افزودنی دارند.

»» استفاده ی بیش از انداره از غذاهای سرخ کردنی و پرچرب

ادامه مطلب  به مناسبت سوم خرداد ماه – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

»» استفاده ی بیش از انداره از غذاهای فریز شده

»» محدود شدن رژیم غذایی مردم فقط به چند غذا مثل برنج – گوشت مرغ- گوشت گاو (همگی سرد مزاجند)

»» استفاده ی بیش از حد از ترشیجات (هرچیزی که ترش مزه باشد)

»» استفاده ی زیاد از تنقلات صنعتی مثل چیپس و پفک و شکلات و بستنی

»» استفاده زیاد از خوراکی های شور مزه (نمک زیاد – خیار شور – آجیل شور – تخمه شور وغیره )

»» استفاده از شیرینی های قنادی

»» استفاده از خوراکیهای سرد مزاج که در کتاب ” پانزده روز تا سلامتی ” اشاره شده است. (یعنی مزاجهای سرد و تر – سرد و خشک)هنگامیکه به میهمانی ، عروسی یا رستوران دعوت می شدم متوجه می شدم که غذاهای آنها همگی سرد مزاج هستند و نمی توانم بخورم به این دلیل گرسنگی را به دردهای شدید ، ترجیح می دادم و سعی می کردم با مقداری نان و سالاد -بدون سس- خودم را سیر کنم.اما بسیاری از انسانها نمی توانند جلوی شکمشان را بگیرند برای همین هیچ پرهیز نمی کنند و به طور مرتب دارو مصرف می کنند.

پیامبراسلام (ص) فرمود: « المعده بیت کل داء، و الحمئه راس کل دواء»

یعنی معده مرکز و خانه هر دردی است و پرهیز و اجتنناب (از غذای نامناسب و زیاده خوری) اساس و راس هر داروی شفابخش است.البته پرهیز در مورد بیماری روماتیسم آنقدر هم سخت نیست فقط کافی است برای غذاهایتان جایگزین مناسب پیدا کنید.مثلا بعضی از غذاهای مفید برای روماتیسم یا روماتیسم مفصلی که گرم مزاج هستند به این صورت است :

انواع خوراکها بدون سیب زمینی و بدون ترشیجات و بدون رُب انار مانند:

»» برنج به شرطی که با گرم مزاجها همراه شود مانند:

— شِوید پلو (با سیر و شِوید زیاد و بدون لوبیا سبز یا باقلا ) نباید در شِوید ، گشنیز مخلوط کرد .

— برنج عدس پلو با عدس کم و بدون رشته به همراه مقدار زیادی دارچین ( 2 یا سه برابر حد معمول دارچین استفاده کنید ) می توانید کشمش یا گردو هم اضاف کنید.

— برنج به همراه مقداری زیاد زعفران و زیره

البته همین هم باید کم مصرف شود مثلا هفته ای یک وعده زیرا برنج ، سرد مزاج است و با سیر و شِوید و دارچین و زعفران سردی آن کمتر می شود.

»» خورش قیمه (با گوشتهای گرم مزاج بدون آلوچه و با رب گوجه ی کم )

»» همه ی غذاهایی که با سبزیجات درست می شود اما بدون گشنیز (یا اینکه مقدار خیلی کمی گشنیز ؛ زیرا سرد مزاج است البته اسفناج هم مقدار کمی سرد مزاج است البته کمی) مانند :

— قورمه سبزی (با گوشتهای گرم مزاج و مقدار کمی لیمو عمانی مثلا یک عدد یا نصف عدد و بدون رب انار)

— آش (بدون کشک و پیاز داغ) پیاز مفید است اما پیاز داغ یک ماده ی مضر است. می توانید در آش از گندم خورد شده بجای برنج استفاده کنید

— انواع سوپها (بدونقارچ و جو یا مقدارخیلی کمی قارچ و جو ، چون سرد مزاجند) و غیره

»» هر غذایی که با کرفس درست بشود

»» دیزی اما بدون سیب زمینی (تا حد امکان بجای رُب گوجه از زردچوبه استفاده شود یا اینکه مقدار کمی رب گوجه استفاده شود)

 

»» همه غذاهایی که با حبوبات درست می شود اما بدون عدس و بجای عدس از دال عدس (همان عدسهای قرمز رنگ ) استفاده کنید. مانند:

انواع آشها با رعایت مطلب بالا که گفته شد. به اینجا هم سر بزنید اما پیاز داغ و سرد مزاجهایش را حذف کنید یا اینکه خیلی کم کنید.
خوراک لوبیا ( همان کنسرو لوبیا اما بدون مواد افزودنی و با مقدار خیلی کمی رب گوجه ) می توانید مقداری زیره به همراه مقدار خیلی کمی قارچ اضاف کنید.
خوراک عدس (عدسی) اما با استفاده از دال عدس و سیر و مقدار خیلی کمی رب گوجه
»» هر خوراکی که می توانید با مرغ درست کنید ولی بجای مرغ از گوشت بلدرچین – بوقلمون – مرغ خانگی – کبک -کبوتر یا گنجشک استفاده کنید و برای خوشمزه تر شدن مقدار کمی پودر سیر و گلپر اضافه کنید (به صورت کباب – سرخ شده – پخته شده و …) ظاهرا گوشت شتر مرغ نیز گرم مزاج است. اینجا و اینجا را هم نگاه کنید

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای کاردرمانی - نوروفیدبک گلشن (شهر)

»» هر خوراکی که با تخم پرندگان گرم مزاج درست شود. اگر از تخم مرغ صنعتی استفاده کردید ، مقداری زنجبیل اضاف کنید.

»» هر خوراکی که با گوشت گاو درست بشود ولی بجای گوشت گاو از گوشت گوسفند یا گوشت شتر یا گوشت گاومیش استفاده کنید (به صورت کباب یا سرخ شده یا پخته شده و …) توجه کنید که در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنید مثلا در هفته ، بیتشر از دو روز گوشت نخورید

»» همه ی غذاهایی که با ، دل – جگر و قلوه درست بشوند (زیاده روی نشود)

»» همه غذاهایی که حاوی گندم یا جوانه ی گندم هستند ( بجز ماکارونی) البته اگر گندم سبوس دار باشد خیلی بهتر است. می توانید پودر جوانه ی گندم را از فروشگاه ها نیز تهیه کنید . (مانند نان – حلیم – سوپ گندم – سمنو – و …) ماکارونی غذایی صنعتی با مواد افزدودنی است برای همین مناسب نیست.

»» استفاده از پیاز خام به همراه غذا

»» استفاده از سبزی و سالاد به همراه غذا ، می توانید برای سالاد از ؛ کاهو – خیار با پوست – انواع کلم – هویچ و پیاز استفاده کنید. برای خوشمزه شدن ، مقداری نمک و پونه به آن اضاف کنید. به هیچ وجه ، سس یا آبلیمو یا جوهر لیمو یا فلفل اضاف نکنید . می توانید مقدار خیلی کمی در حد چند قطره لیمو ترش طبیعی اضاف کنید.

»» استفاده از ادویه جات گرم مزاج در غذا : مانند زنجبیل – آویشن- زردچوبه – گلپر – دارچین – پودر میخک – جوز هندی و … . البته زیاده روی نشود . مصرف بیش از اندازه ی زردچوبه ، باعث ایجاد رسوب در کلیه و درد کلیه می شود (دراندازه ی معمول ، مشکلی ندارد)

»» استفاده از ساندویچ های خانگی (بجای گوجه و خیار شور از کاهو – کلم – جعفری و فلفل دلمه استفاده شود یا اینکه مقدار کمی گوجه استفاده شود) مانند:

ساندویچ همبرگر با گوشتهای قرمز گرم مزاج و سویای چرخ شده و دارچین
ساندویچ با گوشت پرندگان گرم مزاج به صورت رشته رشته (پخته یا سرخ شده) با فلفل دلمه
ساندویچ فلافل شامل ؛ نخود و سیر و مقدار کمی زیره ( بدون سیب زمینی) توجه: فلافلهای بیرون ، معمولا شامل سیب زمینی یا نشاسته است که مناسب نیستند
نکته ؛ استفاده از پودر میخک و جوز هندی در گوشتهای گرم مزاج ، ساندویچ را خوشمزه تر می کند البته مقدار کمی

»» استفاده از جوشانده ی چوب دارچین بجای چای و قهوه و نسکافه (تقریبا 5 دقیقه بجوشد و 15 دقیقه دم بکشد) می توانید باعسل شیرین کنید (جوشانده ی زیره هم خوب است) تقریبا؛ نصف لیوان صبح و نصف لیوان شب

»» و هر ترکیبی از غذاهای گرم مزاج که خودتان می توانید درست کنید.

ادامه مطلب  بهترین کلینیک های درمان موثر لکنت در خامنه 09121623463

از انواع میوه هایی که مزاج گرم دارند مانند:

»» سیب – گلابی – گیلاس – انگور -انبه – خرما – قیسی – زیتون – موز – آناناس – نارگیل – خربزه – طالبی – کدوحلوایی – فلفل دلمه

البته میوه های رسیده نه میوه های نارس (کال) .

طبق نظر استاد خدادادی فلفل های تند و بادنجان هم گرم مزاج هستند اما مصرف زیاد آنها مشکلاتی را برای کبد ایجاد می کنند پس برای بیماران روماتیسمی خوب نیستند. پس سعی کنید غذای تند نخورید ( البته مقدار کمی که غذا را تند نکند مشکلی ندارد) و در طول هفته بیش از یک بار از بادنجان استفاده نکنید (آن هم سعی کنید از قسمتهای بدون تخم بادنجان استفاده کنید) همین نکته در مورد تخم مرغ و تخم پرندگان گرم مزاج هم وجود دارد پس در طول هقته ، بیش از یک یا دو بار از تخم پرندگان استفاده نکنید.

مصرف خیار (با پوست و به همراه ته خیار که تلخ است) و مصرف کاهو برای کبد مفید است همین طور مصرف انار شیرین (مقدار کمی انار و تا حد امکان شیرین باشد ) . گر چه خیار و انار و کاهو سرد مزاجند ولی برای کبد بسیار مفیدند همچنین مصرف شاتوت رسیده و شیرین . زیرا بسیاری از مشکلات ایمنی بدن به کبد مربوط می شود.

استاد خدادادی اشاره کرده اند که مصرف سیر خام اگر به همراه غذاهای سرد ( از نظر دمای غذا نه از نظر مزاج) باشد مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر به همراه غذاهای پخته یا سرخ شده مصرف شود باعث افزایش فشار خون می شود پس بهتر است سیر خام را خورد کنید و هنگامیکه شکم ، خالی باشد مانند قرص ، با آب سرد بخورید (قورت بدهید نجوید تا دهانتان بوی زیادی نگیرد)

سعی کنید گوشت را از جای مطمئن تهیه کنید زیرا برخی فروشگاه ها ممکن است گوشت گاو یا گوشت بُز قاطی کنند.اکثر گوشتهای استفاده شده در فست فودها ، کبابی ها یا رستورانها هم گوشت گاو و مرغ است.مربا ها ، شربت ها و نوشابه ها و نوشیدنیهای آماده و صنعتی نیز به دلیل وجود اسید سیتریک ، برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیستند. هر گاه دوست داشتید شربت بخورید می توانید از عرق نعناع طبیعی (سعی کنید بدون رنگ باشد) یا عرق بهار نارنج یا شربت گلاب یا از شربت عسل یا شربت زعفران استفاده کنید . می توانید مقداری عرق بیدمشک هم اضاف کنید.

می توانید خودتان با میوه های گرم مزاج مربا درست کنید البته بدون مواد نگهدارنده یا آبلیمو . برای خوشمزه تر شدن مربا هم از گلاب و هل و زعفران استفاده کنید. ( نصف وزن میوه های خورد شده شکر استفاده کنید اگر به اندازه ی وزن میوه ها شکر بریزید ، هم خیلی شیرین می شود و هم شکرک میزند). مربای خانگی باید در طول یک هفته یا 10 روز مصرف شود تا کپک نزند زیرا مواد نگهدارنده ندارد.

لبنیات مزاج سردی دارد ولی می توانید شیر را باعسل و زنجبیل مخلوط کنید که سردی آن کم شود . (همین را هم کم استفاده کنید) البته ظاهرا شیر گاومیش سردی کمتری دارد و بعضی معتقدند گرم مزاج است به هر حال از شیر گاو بهتر است و علامت شیر گاومیش این است که وقتی شیر خالص آن را بجوشانید ، سر شیر آن سفید است همین طور کره ی آن. برخلاف شیر گاو که سرشیر و کره ی آن زرد است. البته از شیر خالص گاومیش استفاده کنید نه سایر فراورده های آن. لیست غذاها و خوردنیها طولانی است و نمی شود یادتان باشد از نظر طب سنتی سردی بدن با روان کار کردن شکم دفع می شود (البته منظورم اسهال نیست) و یُبوست مانع دفع سرد مزاجی یا بلغم است در واقع با ایجاد یبوست ، دردهای مفصلی هم بیشتر می شوند .

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای کاردرمانی - نوروفیدبک ایزدخواست

راحت ترین راه برای رفع یبوست این است که در طول روز ، حدود 6 لیوان یا بیشتر آب خنک بنوشید (نه خیلی سرد یا آب یخ) ، حتی وقتی که تشنه نیستید کمی آب بنوشید.البته می توانید از زیتون یا روغن زیتون و انجیر هم استفاده کنید. روغن زیتون طبیعی ، بوی زیتون می دهد و ممکن است مقداری تلخ هم باشد که از روغنهای زیتون صنعتی بهتر است ومی توانید از زیتون فروشی ها یا مغازه های عطاری هم تهیه کنید و اگر حس کردید مقداری تلخ است می توانید به همراه آن مقداری آب بنوشید .من با هر وعده ی غذایی 2 یا 3 عدد زیتون می خوردم یا از روغن زیتون طبیعی استفاده می کنم .زیتون در آب سرکه و نمک قرار دارد ابتدا باید آب آن را خالی کنید و آب معمولی به آنها اضافه کنید و یک یا دو روز نگهداری کنید تا شوری آنها کم شود چون سرکه و نمک خودشان طبع سرد دارند .

در واقع بجای خوردن قرص ، با هر وعده غذایی 2 یا سه عدد زیتون بخورید .برخی از روغن های گیاهی صنعتی مثل روغن زیتون یا کنجد در دراز مدت باعث افزایش چربی خون می شوند . احتمال می دهم مواد افزودنی داشته باشند. به همین خاطر پیشنهاد می کنم از روغن زیتون صنعتی استفاده نکنید بلکه از انواع طبیعی (خالص و تصفیه نشده ) استفاده کنید.استفاده از قلم (استخوان) گوسفند در دیزی و آبگوشت هم بسیار مفید است و در ترمیم مفاصل آسیب دیده کمک می کند .استفاده از حجامت یا زالو درمانی برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیست . من تجربه کردم و نتیجه نگرفتم.

نظر استاد خیراندیش در انتهای این صفحه قابل مشاهده است.یادتان باشد حتما از کارهای سنگین و پیاده روی زیاد یا ورزشهای زیاد که باعث فعالیت شدید مفاصل شود پرهیز کنید زیرا برخلاف بسیاری از بیماریها، دردهای روماتیسمی با برخی فعالیت های شدید ورزشی بدتر می شود .سعی کنید نرمشهای آرام و پیاده روی آرام را همیشه انجام دهید زیرا نرمشهای آرام در دفع سرد مزاجی اثر خوبی دارند. (تاکید می کنم حتما ورزش کنید اما آرام و ملایم) .چند حرکت آرام برای انگشتان را می توانید از اینجا مشاهده کنید.استفاده از آب گرم طبیعی یا استخر هم مفید است .

(البته با آب ولرم یا گرم)سعی کنید هر چند ماه یک بار آزمایش چکاپ بدن را انجام دهید زیرا مبتلایان به روماتیسم به دلیل فعالیت کم ، بیشتر در معرض مشکلاتی همچون بالا رفتن چربی ، قند و غیره می باشند.وقتی با رعایت موارد فوق به متخصص داخلی مراجعه کردم ، با توضیح موارد فوق تعجب کرد که با مصرف کم داروحالم بسیار بهتر شده است.البته نباید انتظار داشت یکدفعه حالتان خوب خوب شود زیرا این بیماری در طول زمان زیادی ایجاد شده و از بین رفتن عوارض آن به زمان نیاز دارد و اراده ی شخص ، بسیار بسیار ماثر است .این بیماری در بعضی افراد با قرمزی چشم یا خارش چشم همراه است .

در مراجعاتی که به متخصص چشم پزشک داشتم ، فهمیدم که روماتیسم مفصلی علاوه بر خشکی مفاصل ، خشکی چشم را هم به همراه دارد و چاره اش این است که تا حد امکان زیاد آب بخورید (حدود 6 لیوان در روز) و همینطور از اشک مصنوعی هم می توانید استفاده کنید . البته سعی کنید با چشم پزشک هم مشورت کنید.در مواردی که بیماری روماتیسم با التهاب چشم همراه است باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید و بگویید که روماتیسم دارید تا داروهای لازم را تجویز کند.بهتر است از اشک مصنوعی یک بار مصرف استفاده کنید زیرا مواد نگهدارنده ندارند یا مقدار کمی دارند . (یکی از نمونه های خوب آن ، آرتلاک است) روزی 2 تا 3 بار استفاده می شود و در هر بار یک قطره در هرچشم .

ادامه مطلب  لیست بهترین کلینیکهای تخصصی اوتیسم در تهران | دانشگاه امام علی

گرچه ظاهرا یک بار مصرف است ولی با قرار دادن سر آن و نگهداری در یخچال ، می توانید تا 2 یا 3 روز از آن استفاده کنید.البته مصرف زیاد گرم مزاج ها (مثلا برای بیش از یکسال) نیز ممکن است باعث قرمزی چشم شود . در این حالت مقداری از گرم مزاج ها کم کنید.همچنین این بیماری در بعضی افراد با لکهای پوستی غیر طبیعی همراه می شود و در نوعی دیگر با لکهای شدیدتر ، که بیماری لوپوس و پسوریازیس و مورفه آ و اسکلرودرما از این جمله هستند . که این بیماران ابتدا باید خودشان مزاجشان را شناسایی کنند که آیا گرم مزاجند یا سرد مزاج .یکی از راههای بهبود لکهای پوستی استفاده از ترکیب عسل و دارچین است (فقط در افراد سرد مزاج) .

در هر لیوان عسل 2 قاشق چای خوری دارچین – یک قاشق یا نصف قاشق چای خوری زنجبیل و خوب هم بزنید تا یکنواخت شود . از این ترکیب روزی 2 یا 3 بار و هر بار یک قاشق چای خوری بخورید یا اینکه از دم کرده ی چوب دارچین که با عسل شیرین شده باشد استفاده کنید.افرادی که به عوارض شدید پوستی مبتلا می شوند حتما بایستی غذاهای مفید و مضر برای کبد را که در فهرست ابتدای کتاب استاد خدادادی – که اشاره کردم – وجود دارد را رعایت کنند که بعضی ها را در بالا اشاره کردم و بقیه در کتاب هستند که باید مطالعه شوند البته بعضی از خوراکیهای مفید برای کبد خیلی سرد مزاجند مثل کاسنی که نباید استفاده شوند اما از جمله بهترین خوراکیهای مفید برای کبد ، زرشک یا آب زرشک است گرچه سرد مزاج است اما تاثیر خوبی بر روی کبد دارد .

می توانید مقدار خیلی کمی آب زرشک را با عسل مخلوط کنید . بسیاری از مشکلات ایمنی و پوستی بدن به کبد مربوط می شوند. می توانید از سایت آقای خدادادی هم مشاهده کنید.بیماران روماتیسمی یا سایر بیماریهای خود ایمنی گاهی با احساس سرما در انگشتان دست یا پا مواجه می شوند و گاهی این حالت شدت بیشتری پیدا می کند مانند بیماری فنومن رینود (Raynaud disease) که با پرهیز از سرد مزاجها به بهبودی ، نزدیک و نزدیک تر می شود.

مبتلایان به بیماری های خود ایمنی (بجز روماتیسم مفصلی ) مانند بیماری لوپوس – پسوریازیس – بهجت – سندروم شوگرن – مورفه آ – اسکلرو درما -وگنر – بافت همبند مختلط – و غیره و باید مزاج خودشان را شناسایی کنند (بلغمی – سوایی – صفراوی – دموی) زیرا بعضی از مبتلایان به این بیماریها در ایمیلها یا نظراتشان به گرم مزاج بودنشان اشاره کردند پس در این صورت باید طبق مزاجشان عمل کنند یعنی اگر گرم مزاجند باید از خوردن گرمی ها پرهیز کنند (برعکس بیماران روماتیسم مفصلی).

روماتیسم مفصلی و همه ی انواع روماتیسم و بیماری ام اس و بیماری های خود ایمنی ( اتو ایمیون ) ، با پرهیز غذایی به بهبودی کامل نزدیک و نزدیکتر می شوند.>> توجه : برخی از دردهای مفصلی به دلیل زیاد شدن اسید اوریک بدن می باشد که به آن بیماری نقرس می گویند و ربطی به روماتیسم مفصلی ندارد. به همین دلیل می توانید آزمایش اسید اوریک را انجام دهید تا مطمئن شوید بیماری شما نقرس است یا خیر.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج مهرشهر خیابان شهرداری فرعی۲۰۳ – سیستم آموزش آنلاین گروه توانبخشی گفتار توان گستر

یک نکته دیگر که با مراجعه به پزشک یاد گرفتم این بود که نباید گذاشت مفاصل به هر دلیل سرما ببینند مثلا در زمستان باید بدن را خوب پوشاند و در تابستان نیز نباید معرض باد سرد کولر قرار گرفت . من هم این را تجربه کردم و هر موقع که در معرض باد یا هوای سرد قرار گرفتم دردهایم به شدت افزایش می یابد.پس تلاش کنید که هنگام شستشو ، از آب ولرم استفاده کنید نه آب سرد.پیشنهاد می کنم ترکیب عسل و دارچین را که اشاره کردم همیشه استفاده کنید اگر احساس گرما می کنید می توانید به آن زنجبیل اضاف نکنید .

هم اعصاب را آرام و استرس را کم می کند و هم به دلیل مزاج گرمی که دارد مثل دارویی بسیار مفید عمل می کند.من از زنجبیل خیلی استفاده می کردم زیرا مزاج گرمایی شدیدی دارد اما احساس می کردم دچار ضعف اعصاب می شوم وقتی که با یکی از دانشجویان مقطع دکترای طب سنتی صحبت کردم متوجه شدم مصرف بیش از حد زنجبیل به دلیل گرمی شدید آن ، بر روی اعصاب تاثیر می گذارد و پیشنهاد کرد که بجای زنجبیل از دارچین استفاده کنم که شدت گرمای کمتری دارد.

نکته : در شش ماهه اول سعی کنید پرهیز قطعی و شدیدی داشته باشید البته در مواردی که پیشرفت بیماری زیاد باشد به نظرم حدود 9 ماه یا بیشتر پرهیز قطعی باید انجام شود منظور از پرهیز قطعی این است که باید اراده کنید که حتی یک لقمه غذای سرد مزاج هم نخورید . بعد از این دوره می توانید از مزاج معتدل هم استفاده کنید یعنی به همراه گرم مزاج ها مقدار کمی (تا کید می کنم مقدار کمی) خواکی سرد مزاج اضافه کنید .

مثلا در سبزیجات ، مقدار کمی گشنیز و اسفناج اضافه کنید ؛ میوه های گرم و سرد مزاج را باهم بخورید مثلا نصف هلو (سرد مزاج) را با سیب (گرم مزاج) و همین طور استفاده از ادویه جات گرم مزاج مانند زنجبیل را کم کنید. البته ترکیب باید به سمت گرم مزاج ها باشد یعنی مقدار گرم مزاج ها بیشتر از سرد مزاج ها باشد مثلا 60 به 40 یا 70 به 30 درصد .اگر احساس کردید دوباره دردها شروع می شوند مصرف سرد مزاجها را کمتر کنید.

شرایط بهبودی ، به پیشرفت بیماری بستگی دارد . برخی برایم نوشته اند که بعد از 10 روز پرهیز از سرد مزاجها ، آثار بهبودی را مشاهده کرده اند و برخی هم گفته اند که بعد از 2 ماه هنوز آثار بهبودی مشاهده نشده است.نمی شود هم غذای سرد مزاج خورد و استرس داشت و هم بخواهیم که خوب شویم.یک که به تازگی متوجه شدم و در کنترل بیماریهای روماتیسمی اثر زیادی دارند ؛ تعادل برقرار کردن در PH خون است .اطلاعات تکمیلی را در اینجا مشاهده کنید. آقای خدادادی در کتابشان ، توضیح خوبی در این باره داده است. پس ، برای ایجاد تعادل در PH خون ، باید سبزیجات یا سالاد (با توضیحی که داده شد) با غذا ، استفاده شود. در طول روز هم از انواع میوه با رعایت مزاج آنها استفاده کنید.

خودتان در مورد غذاهای قلیایی و اسیدی تحقیق کنید.نکته ی بعدی نیز این است که بیماریهای خود ایمنی از جمله روماتیسم وابستگی بسیاری به روان انسان دارند در واقع ، گویا سلولهای بدن به وقایع اطراف همیشه گوش می دهند و اگر برای مدتهای زیادی (چندین ماه یا چند سال پیاپی) حوادث بدی مانند فشارهای عصبی را متوجه شوند واکنشهای شدیدی نشان می دهند که باعث بروز بیماریهای زیادی از جمله بیماریهای روماتیسمی می شود . پس سعی کرده ام از محیط های پر از اضطراب دور شوم و اگر نمی توانم دور شوم آرامشم را تا حد امکان حفظ کنم. طبق نظر آقای خدادادی ، صداهای زیاد و نورهای چشمک زن، هم باعث فشارهای عصبی می شوند.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج مهرشهر خیابان شهرداری فرعی۳۰۳ – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

هیچگاه نا امید نشوید زیرا یکی از علتهای بدتر شدن بیماری ، همین ناامیدی است . چیزی که من سعی کرده ام با آن مبارزه کنم و پیروز شوم و دیگران را نیز به مبارزه با ناامیدی تشویق می کنم.ممکن است برخی افراد در اثر مصرف گرم مزاج ها دچار جوشهای زبان یا دهان شوند ، که برای رفع آن می توانید از دمکرده ی برگ زیتون که سرد شده باشد به صورت غرغره استفاده کنید ( این دمنوش را چند ثانیه در دهانتان نگه دارید بعد بیرون بیاندازید) باز تاکید می کنم افراد گرم مزاج نباید از خوراکیهای گرم مزاج استفاده کنند.

اما نکته ای که حتما همیشه باید رعایت کرد (حتی پس از بهبودی) این است که مصرف ترشیجات – برنج سفید (چلو) – گوشت های سرد مزاج – غذاهای صنعتی و فست فودها کاملا باید قطع شود زیرا باعث بازگشت بیماری می شوند . تقریبا پس از دو ماه پرهیز قطعی (اشاره کردم که بستگی به پیشرفت بیماری دارد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد) ، علایم بهبودی ظاهر می شود و اگر دیدید که حتی 10 درصد هم بهتر شدید باید ادامه دهید و هیچ گاه ناامید نشوید.ظاهرا” زنانی که عمل سزارین را انجام داده اند نیز سرد مزاج می شوند. البته عملهای جراحی باز که با شکافت پوست همراه است در سرد مزاجی افراد تاثیر دارد حتی در مردان.تاکید می کنم خوردن غذاهای سرد مزاج برای مبتلایان به این بیماری مثل خوردن سَم است و تا حد امکان از خوردنیهای سرد مزاج پرهیز کنید.

یک تمرین برای کاهش فشارهای عصبی :

Photo rheumatic disease

چشمهایتان را به مدت 10 یا 20 ثانیه ببندید ، نفس عمیق بکشید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید . گویا هیچ کس به شما بدی نکرده و گویا هیچ اتفاقی نیافتاده . با تکرار این حالت مقداری آرام تر می شوید . بعد سعی کنید دو رکعت نماز با تمرکز بخوانید به طوری که بجز کلمات نماز به چیزی فکر نکنید.

برای درمان هر بیماری یک مثلث در نظر گرفته می شود که ، شامل اراده ، پرهیز و دارو است و اراده در راس این مثلث و در راس درمان هر بیماری قرار دارد.پس ؛ درواقع اگر اراده ی خود را قوی کنید ؛ غذا ، داروی شماست.سعی کنید انسانهای خواب آلودی نباشید مثل بعضی ها که مدام دوست دارند بخوابند . سحر خیز باشید . زیرا کسالت اثر خوبی بر سیستم ایمنی بدن ندارد .

جمع بندی :

طبق تجربه و مطالعات خودم متوجه شدم علت ابتلای به روماتیسم مفصلی یا تقریبا همه ی بیماری های خودایمنی که برخی را نام بردم دو عامل زیر است ؛

1- مراقبت نکردن در مصرف غذا (خوردن غذاهایی که با مزاج انسان سازگار نیست – با توجه به کتاب «15 روز تا سلامتی» که اشاره شد – و کم کردن مصرف سبزیجات )

2- فشارهای عصبی (نگرانی – عصبانیت و …) یا هر چیزی که روان انسان را از آرامش خارج کند.

راه درمان برای بیماران روماتیسمی و سایر بیماریهای خودایمنی:

1- پرهیز از غذاهای صنعتی و غذاهایی که با مزاج انسان ناسازگار است . (پرهیزکردن افراد سرد مزاج از غذاهای سرد مزاج و پرهیز کردن افراد گرم مزاج از غذاهای گرم مزاج) بیماران روماتیسم مفصلی باید از سرد مزاجها پرهیز کنند.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی کرج#درمان یکپارچگی حسی شنیداری توسط گفتار درمانگران(AIT)

2- حذف استرس با ایجاد آرامش که بهترین راه آن روی آوردن به معنویات (قرآن – نماز) است.

3- ایجاد توازن PH خون با مصرف سبزیجات یا سالاد (با توضیحات گفته شده ) به همراه غذا و زیاده روی نکردن در مصرف گوشت قرمز (حتی گوشت قرمز گرم مزاج)

4- درمان کردن به موقع بیماری های عفونی با مراجعه به پزشک (عفونت نباید پیشرفت کند و گرنه ممکن است به یک بیماری خود ایمنی تیدیل شود)

5- انجام نرمش و ورزشهای آرام و همیشگی.

6- رفع یبوست با مصرف حدود 6 لیوان یا بیشتر در طول روز یا استفاده از زیتون (یا روغن زیتون طبیعی طبق توضیحاتی که داده شد) و انجیر

7- استفاده از ترکیب عسل و دارچین و مقداری زنجبیل ( یا جوشانده ی زیره یا جوشانده ی چوب دارچین) این ترکیب فقط برای افراد سرد مزاج است

گرچه چند ماه باید پرهیز غذایی انجام شود تا بهبودی حاصل شود. داروها برای این بیماریها تاثیر قطعی ندارند . زیرا با وارد شدن غذاهای سرد مزاج به بدن ، دوباره بیماری شدت پیدا می کند. البته باز تاکید میکنم در مواردی که بیماری پیشرفت کند باید تحت درمان برخی داروهای شیمیایی هم قرار گرفت اما با رعایت مطالب گفته شده می توان مصرف دارو را کم کرد.

در واقع راز سلامتی انسان دو عامل بسیار مهم است؛

1- پایبندی به اعتقادات دینی که باعث کاهش فشارهای عصبی می شود

2- مراقبت در غذا خوردن (طبق حدیث شریف پیامبر اسلام صل الله علیه و آله)

(رعایت کردن خوراک با مزاج هر شخص – پرهیز از پرخوری و تا حد امکان پرهیز از غذاهای صنعتی – رفع یبوست )

 

درمان روماتیسم شدید مفصلی + کاهش درد آرتریت روماتوئید

بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی چهارباغ
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان نظرآباد
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهر نظرآباد
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی بخش‌های مرکزی
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی تنکمان
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهرستان طالقان
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی شهر طالقان
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی بخش‌های مرکزی
آموزش گفتار درمانی , بهترین کرج گفتار درمانی بزرگسالان , بهترین کرج گفتار درمانی در منزل , بهترین کرج گفتار درمانی کودکان در منزل , بهترین کرج کلینیک گفتار درمانی , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان , بهترین کرج گفتار درمانی چیست , بهترین کرج رشته گفتار درمانی , بهترین کرج مراكز گفتار درماني شرق تهران , بهترین کرج گفتار درمان خوب در تهران , بهترین کرج دکتر هوشنگ دادگر , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی دولتی , بهترین کرج مراکز گفتاردرمانی در جنوب تهران , بهترین کرج بهترین متخصص گفتار درمانی در تهران , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی در غرب تهران , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی در کرج , بهترین کرج بهترین گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج ادرس گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج درمان لکنت زبان در کرج , بهترین کرج گفتار درمانی بزرگسالان در کرج , بهترین کرج درمان لکنت در کرج , بهترین کرج مطب گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج فهرست گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج درمان تلفظ در کرج , بهترین کرج بهترین کاردرمانی در کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج کاردرمانی البرز , بهترین کرج کلینیک کاردرمانی در کرج , بهترین کرج مراکز توانبخشی کرج , بهترین کرج کاردرمانی سینا , بهترین کرج مراکز کاردرمانی کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج ادرس گفتاردرمانی در کرج, بهترین کرج بازار کار کاردرمانی , بهترین کرج کاردرمانی در منزل , بهترین کرج کاردرمانی کودکان , بهترین کرج رتبه لازم برای کاردرمانی , بهترین کرج مرکز کاردرمانی , بهترین کرج رشته کاردرمانی چیست؟ , بهترین کرج کاردرمانی غرب تهران , بهترین کرج کاردرمانی جسمی

Related posts