بهترین مرکز گفتار درمانی در کرج:افلوس

بهترین مرکز گفتار درمانی در کرج:افلوس

اَفلوس Viburnum Tinus

نام‌های دیگر آن بداغ جنگلی، تاغ و غضاة می‌باشد

بوته یا درختچه‌ای است که به بلندای ۴ تا ۵ متر می‌رسد و برگهای آن می‌ریزد. برگها متقابل، دارای سه بخش و به طول و عرض ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر و با قاعدهٔ مدور و کناره‌های دندانه دار است و از نظر سطحی شبیه برگ بعضی انواع افرا است ولی با سطح تا حدی چروکیده و رگبرگ‌های فشرده از آن قابل تشخیص است. گل‌های نرماده گیاه سفید رنگ بوده و به صورت دیهیم‌هایی به قطر ۴ تا ۱۱ سانتی‌متر در بالای ساقه‌ها پدیدار می‌شوند. هر دیهیم شامل یک حلقه بیرونی گل‌های عقیم به قطر ۵/۱ تا ۲ سانتی‌متر با گلبرگ‌ها فراوان است که در مرکز، گل‌های بارور کوچکی (۵ میلی‌متر) را احاطه کرده است. گلها غیر معطر بوده و در فاصله ماه‌های اردیبهشت و خرداد تا اوایل تابستان ظاهر می‌شوند و گرده افشانی توسط حشرات صورت می‌گیرد. میوه به شکل آلو به رنگ قرمز روشن و به قطر ۷ تا ۱۰ میلی‌متر و حاوی ۱ تخم است. تخم‌ها توسط پرندگان منتشر می‌شوند.

برگ این درختچه دارای ساکارز، انورتین invertin، امولسین و یک گلوکوزید است که در صورت تجزیه، اسید والرینیک از آن آزاد می‌شود. در پوست تنه گیاه یک ماده تلخ به نام ویبورنین Viburnine، تانن، صمغ، موم، قند، چند اسید و فیتو استرول است. در میوه، تانن، اسیدهای آلی و یک ماده رنگی وجود دارد.

خواص[ویرایش]

۱. جهت تسکین دردهای قاعدگی ۳ گرم از برگ و پوست این درخت را در ۱۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده بنوشند، در ضمن این نوشیدنی تنظیم کننده قاعدگی نیز می‌باشد.
۲. برای خونریزی‌های دوران یائسگی از دمکرده این گیاه استفاده شود.
۳. نوشیدن این گیاه یک آنتی اسپاسمودیک می‌باشد.
۴. کسانی که ضعف اعصاب دارند از دمکرده این گیاه استفاده کنند.
۵. برای انواع ناراحتی‌های قلبی از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد.
۶. برای بیماری‌های هیستری از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد.
۷. از این گیاه در موارد زایمان زودرس، حوادث و ناراحتی‌های دوران بارداری می‌توان استفاده کرد.
۸. برای کمردردهایی که منشأ آن از رحم می‌باشد به صورت دمکرده می‌توان استفاده کرد.

ادامه مطلب   گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463  |  عظیمیه میدان بهارستان خیابان لاله ۱

Related posts