درمان خشکی چشم با انواع ویتامینهای مناسب چشم و درمانهای خانگی موثر|برترین مرکز گفتار درمانی در البرز09121623463

درمان خشکی چشم با انواع ویتامینهای مناسب چشم و درمانهای خانگی موثر|برترین مرکز گفتار درمانی در البرز09121623463

 

خشکی چشم عارضه‌ای ست که طی آن چشم قادر به تولید اشک به میزان مناسب نیست یا کیفیت اشک پایین می‌آید. درمان خشکی چشم از طریق انواع درمانهای پزشکی و خانگی، تغذیه مناسب و تغییراتی در سبک زندگی امکان پذیر است. در این مطلب ما به اکثر درمانهای دارویی و طبیعی سندرم خشکی چشم خواهیم پرداخت.

ویتامینهای مناسب چشم برای پیشگیری و تسکین بیماریها

درمان خشکی چشم

ارتباط میان ویتامینها و مواد معدنی و سلامت چشم امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما در حال حاضر هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد و تحقیقات بیشتری نیاز است. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که مکملها ممکن است در سالمندانی که به دلیل مشکلات گوارشی دچار سو تغذیه ویتامین هستند، مفید باشد. در این موارد آنتی اکسیدانهای ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E و ماده معدنی روی به پیشگیری از بیماریهایی همچون تخریب جسم زرد یا دژنراسیون ماکولا (AMD) ناشی از سن جلوگیری می‌کند. تخریب جسم زرد بیماری ست که دید در جسم زرد کاهش می‌یابد، که بخشی از چشم است که دید مرکزی را کنترل می‌کند. جسم زرد باعث دیدن جزئیات جسم می‌شود.

بعضی از تحقیقات نیز نشان می‌دهند که مصرف ویتامینها و مواد معدنی خاصی از جمله تیامین (B1)، می‌تواند فرد را از ابتلا به آب مروارید و کدورت عدسی چشم محافظت کند. ویتامینهای جذب شده از طریق غذاها ظاهرا ایمن هستند و برای سلامت نقش مثبتی دارند. البته شرایطی هم وجود دارد که ویتامینها می‌توانند اثر منفی داشته باشند.

ویتامینهای تاثیر گذار در درمان خشکی چشم

شواهد محدودی وجود دارد که مکمل ویتامین به درمان خشکی چشم کمک می‌کند و شواهد ناکافی توصیه به استفاده از مکملهای در دسترس برای سندرم خشکی چشم می‌کند. افراد باید در مورد هر گونه مکملهای ویتامینه، معدنی و گیاهی که ادعای درمان خشکی چشم دارند، مشکوک باشند.

ویتامینهای زیر ممکن است برای خشکی چشم تفاوتی ایجاد کنند اما پژوهشها در حال انجام است. قبل از استفاده از مکملها برای درمان خانگی خشک چشم ابتدا با پزشک یا چشم پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین A

ویتامین A

کمبود ویتامین A با خشکی چشم ارتباط دارد. کمبود ویتامین A معمولا ناشی از سو تغذیه است و عمدتا در جوامع فقیر اتفاق می‌افتد. در برخی نقاط جهان تا ۵۰ درصد کودکان پیش دبستانی کمبود ویتامین A دارند.

همچنین در صورتی که افراد بیماریهای داشته باشند که روده از جذب مواد مغذی از غذاها جلوگیری کند و بیماریهایی که بر سیستم گوارش اثر می‌گذارند، ممکن است دچار کمبود ویتامین A شوند. قطره چشم ویتامین A یک قطره خوب برای درمان خشکی چشم به صورت یک قطره تجویزی است. البته ویتامین A اثر زیادی در سلامت شخص دارد. مصرف مکملهای این ویتامین باید با پزشک در میان گذاشته شوند و در مورد فواید و خطرات آن تصمیم گرفته شود.

ویتامین A می‌تواند به طور بالقوه می‌تواند باعث کاهش سرعت نقصان بینایی و التیام زخم شبکیه در افراد مبتلا به بیماری اشتارگارت، دیستروفی سلولهای مخروطی شبکیه و سایر بیماریهای شبیکه‌ای ناشی از تغییرات ژنتیکی خاص شود. بیماری تخریب شبکیه یک بیماری ژنتیک است که توسط ژن مغلوب ایجاد می‌شود یعنی هم پدر و هم مادر شخص باید واجد این ژن باشند. در این بیماری شخص به تدریج دچار تخریب شکبیه شده و بینایی خود را به میزان زیادی از دست می‌دهد بخصوص در تاریکی مشکل دید خواهد داشت. مصرف ویتامین A باعث کند شدن سرعت تخریب این بیماری خواهد شد.

مصرف بیش از حد ویتامین A نیز موجب عوارض معده و عصبی مانند درد معده و سردرد، حالت تهوع و تحریک پذیری می‌شود. با مصرف زیاد ویتامین A باعث بدتر شدن علائم می‌شود و منجر به تاری دید می‌شود.

ویتامین D

فواید ویتامین D

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که ویتامین D ممکن است با خشکی چشم رابطه داشته باشد. خشکی چشم و اختلال عملکرد اشک گاهی اوقات در افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، دیده می‌شود. ویتامین D ممکن است نقش محافظت کننده در بروز خشکی چشم بوسیله پیشرفت عواملی که با پوشش حفاظتی اشکها که جلوی چشم را پوشش می‌دهد، ارتباط داشته باشد. این ممکن است باعث کاهش التهاب سطح چشم ‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که مکملهای ویتامین D ممکن است به رفع علائم خشکی چشم همانند خستگی و ناراحتی، قرمزی، تاری دید و حساسیت به نور کمک کند. البته پذیرفتن آن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. مصرف زیاد مکملهای ویتامین D می‌تواند موجب تجمع کلسیم در خون شود. این کار می‌تواند منجر به کاهش اشتها، تهوع و استفراغ شود. در بعضی موارد ممکن است منجر به تکرر ادرار، مشکلات کلیه و ضعف شود.

امگا ۳

منابع اسیدهای چرب امگا 3

دستورالعملهای انجمن چشم پزشکی آمریکا می‌گوید که اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است در درمان خشکی چشم مفید باشد. با این حال شواهد کافی برای تایید اثر بخشی فرمول خاصی از مکمل اسیدهای چرب امگا ۳ وجود ندارد. موسسه ملی چشم پیشنهاد می‌کند مکملهای امگا ۳ یا منابع غذایی اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است سوزش چشم در افراد مبتلا به خشکی چشم را کاهش دهد.

اسیدهای چرب امگا ۳ DHA و EPA بخصوص ممکن است به ما کمک کنند. این نوع از امگا ۳ در غذاهای زیر موجود است:

 • آنچوی
 • سالمون
 • ساردین
 • تن
 • ماهی حلوا سفید

یک تحقیق نشان می‌دهد که ارتباطی میان مصرف امگا ۳ و افزایش خطر سرطان پروستات وجود دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بیان کرد که مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ EPA و DHA بیش از ۳ گرم در هر روز از طریق غذا و مکملها، به مدت طولانی مناسب نیست.

برای افرادی که اخیرا اختلالات خونریزی داشته‌اند، مصرف زیاد امگا ۳ منجر به افزایش خونریزی می‌شود. امگا ۳ ممکن است بر میزان خون اثر بگذارید که می‌تواند عواقبی برای اشخاص مبتلا به دیابت یا هیپوگلیسمی داشته باشد و ممکن است موجب کاهش فشار خون شود. قبل از مصرف امگا ۳ برای سندرم خشکی چشم با یک پزشک مشورت کنید.

درمان خشکی چشم

در بسیاری از موارد خشکی چشم، قطره‌های بدون نسخه به درمان علائم خشکی چشم کمک خواهد کرد. این قطره‌ها را ممکن است یک بار در روز یا چند بار در روز مصرف کنید. داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند عبارتند از:

درمان خشکی چشم

 • داروهایی برای کاهش التهاب یا آنتی بیوتیکها
 • تجویز قطره چشم یا قطره‌های کورتیکو استروئید
 • محلولهای چشم برای روان سازی چشم
 • داروهایی برای تحریک اشکها
 • قطره سرم خونی اتولوگ

فرایندهایی که ممکن است برای درمان خشکی چشم استفاده شوند عبارتند از

 • بستن جزئی یا کامل مجاری اشکی
 • گذاشتن لنزهای تماسی مخصوص
 • انسداد غدد چربی
 • درمان نوری و ماساژ پلک

درمانهای جایگزین  خشکی چشم و تغییراتی در سبک زندگی برای سندرم خشکی چشم

بعضی از کارهایی که می‌توان در خانه انجام داد تا به سندرم خشکی چشم کمک کند در زیر آمده است. اینها عبارتند از:

 • استفاده از اشک مصنوعی، ژل، ژل داخلی چشم و پماد
 • استفاده از عینک یا عینک آفتابی که متناسب به صورت باشد تا سرعت تبخیر از سطح چشم را کاهش دهد
 • حفظ چشمها از باد، هوای گرم، دود و گرد و غبار
 • نصب تصفیه هوا در خانه برای فیلتر کردن ذرات گرد و غبار
 • اجتناب از محیطهای خشک
 • استراحت دادن به چشمها به هنگام انجام کارهایی که نیازمند استفاده از چشمها به مدت طولانی دارند
 • نگه داشتن سلامت چشم با حوله گرم، مرطوب و تمیز
 • طب سوزنی

انواع درمانهای خانگی خشکی چشم

کمپرس سرد

درمان خشکی چشم

یک درمان فوری خشکی چشم: کمپرس سرد را اطراف چشم استفاده کنید. یک روش آسان برای این کار خیساندن یک حوله در آب سرد و قرار دادن آن روی چشمان است. گزینه دیگر برای کمپرس سرد، خنک کردن یک قاشق فلزی در یک لیوان آب یخ است، بعد وقتی که سرد شد آن را روی چشمتان قرار دهید تا زمانی که تورم و تحریک کاهش یابد.

روغن کرچک

درمان خشکی چشم

روغن کرچک یک نمونه عالی از قطره چشم خانگی برای چشمان خشک است. بسیاری از قطره‌های چشم تجاری حاوی روغن کرچک هستند. با استفاده از یک قطره چکان روغن کرچک خالص را روی هر چشم استفاده کنید. چند بار در روز آن را استفاده کنید تا آنها را مرطوب نگه دارید و قرمزی آن برطرف شود.

آب و نمک

نیاز به نمک خوراکی

مخلوط آب و نمک یک درمان خانگی خشکی چشم و تحریک چشم است که بسیار ساده است. نمک به شستن گرد و غباری که در چشم جمع شده کمک می‌کند، همچنین یک عامل ضد باکتری ست که باکتریها را می‌کشد. یک قاشق چایخوری نمک را با یک فنجان آب خالص مخلوط کنید. مخلوط را بجوشانید تا زمانی که نمک کاملا حل شود. وقتی که بطور کامل خنک شد از آن برای شستشوی چشم استفاده کنید.

گلاب

درمان خشکی چشم

گلاب برای تسکین و درمان خشکی چشم بسیار موثر است. این ماده خنک کننده چشمهاست و به تمیز کردن آن کمک می‌کند. چند بار در روز چشمانتان را با گلاب بشویید یا برای بهبودی فوری می‌توانید از آن به عنوان قطره چشم  استفاده کنید.

سیب زمینی

درمان خشکی چشم

سیب زمینی یک قابض است و باعث کاهش التهاب می‌شود. سیب زمینی را به صورت ورقه‌های نازک ببرید و آنها را در یخچال خنک کنید. سپس برشها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشمانتان استفاده کنید.

خیار

درمان خشکی چشم

خیار به عنوان یک درمان خانگی خشکی چشم بسیار اثر گذار است چون آنها باعث کاهش التهاب، ورم، تحریک و پف چشم است. یک خیار را بشویید و آن را به صورت ورقه‌های نازک برش بزنید. آنها را روی چشمها به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید. سعی کنید ۵ بار در روز از آن استفاده کنید. همچنین این ماده غذایی به دلیل داشتن ویتامین K برای پوست پلک بسیار مناسب است.

آلوئه ورا

درمان خشکی چشم

آلوئه ورا خواص مرطوب کننده دارد و به عنوان یک درمان خانگی خشم چشم و حساسیت چشمها بسیار عالی عمل می‌کند. آب آلوئه ورا را با یک مقدار کمی آب مخلوط کنید. و از آن برای شستشوی چشم استفاده کنید.

چای سبز

درمان خشکی چشم

چای سبز التهاب را کاهش می‌دهد و به رفع خارش چشم کمک می‌کند. یک محلول شستشوی چشم را با استفاده از آب جوشیده و قرار دادن دو کیسه چای سبز در این محلول درست کنید. وقتی که خنک شد چشمانتان را با آن بشویید. شما می‌توانید همچنین می‌توانید یک چای کیسه‌ای مرطوب و خنک را به مدت چند دقیقه روی چشمها قرار دهید تا بهبود یابند  (همه چیز را در مورد استفاده از چای کیسه ای برای چشم یاد بگیرید).

شنبلیله

درمان خشکی چشم

شنبلیله درمان خارش چشمهاست. تخم شنبلیله را در آب تمیز به مدت یک شب تا صبح بخیسانید تا یک خمیر را درست کند. خمیر را روی چشمها استفاده کرده و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید بماند.

دستگاه بخور

درمان خشکی چشم

خشکی چشم معمولا بوسیله هوا ایجاد می‌شود. به هنگام خواب از یک دستگاه بخور استفاده کنید. این وسیله یک ابزار عالی در درمان  برای خشکی چشم است.

توصیه پایانی مجله قرمز

قبل از استفاده از هر نوع  داروی جایگزین و درمان خانگی خشکی چشم، افراد مبتلا به خشکی چشم باید در مورد خطرات و  فواید آن با پزشک مشورت کنند. درمانهای زیادی برای سندرم خشکی چشم وجود دارد. البته توصیه گرفتن از پزشک و انجام درمان معمول دارویی نیز توصیه می‌شود. درمان خشکی چشم یک پروسه زمان بر و نیازمند پیگیری و انجام چندین باره آن در طول روز و مراقبت بر انجام آن است. بهترین راه برای پیشگیری از خشکی چشم کاهش استفاده از نمایشگرهای الکترونیکی، پلک زدن مرتب حین کار با نمایشگر، مصرف کافی آب و مراقبتهای چشمی مرتب است. بهتر است به مقاله بیماری بلفاریت نگاهی بیندازید و چندین راهکار موثر که برای پیشگیری از انواع ناراحتیهای چشمی موثر هستند، یاد بگیرید.

کلینیک گفتاردرمانی توان گستر بهترین البرز –کرج

Alborz Province, Karaj, Azimieh, North Taleghani Boulevard

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری  

 

https://maps.app.goo.gl/dZ1vLSjJ38TNAqtp9

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – کرج گفتارتوان گستر

 02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

 

https://maps.app.goo.gl/4afpiXnJwUuiRvqx8

 

               

 

 گفتار توان گستر البرز – کرج  Goftar Tavan Gostar

Alborz Province, Karaj, Baghestan, 14th Street, Iran

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/qZb8LWp52n2Xx2AR9

بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری گوهردشت البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/akheR7JKNyKLGfAu8

 

بهترین گفتاردرمانی سیاوش عطایی آسیب شناس گفتار وزبان البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Gohardasht, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/nrx6tbfCHL9XEjcx7

بهترین کلینیک گفتاردرمانی -کاردرمانی – نوروفیدبک البرز – کرج

استان تهران، Hashtgerd, 32

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/kEKW7WV8WMLezHDn7

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 

 

 بهترین کاردرمانی نوروفیدبک گفتارتوان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/TNsErQT8fjUPT6P8A

 بهترین کلینیک گفتاردرمانی – کاردرمانی – نوروفیدبک هشتگرد  – البرز

Hashtgerd, هشتگرد، استان تهران،

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/gRakNn5WAEvLLRnX8

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 


Siavashataee.com

goftardarmani.com

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

vazir.org

 

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح خیابان هفت تیر

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح خیابان فردوسی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح خیابان صدوقی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح خیابان والفجر

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی زامیار

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی اسفندیاری

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی رنجیهای جنوبی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی طالبی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی دهقانی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی کلهر

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی کارکلو

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی خلیج

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی موسوی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی خداداد

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی شهباز

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی غلامحسنی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی حلجستانی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی چمران

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی نیلوفر

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی بغدادی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی خراسانی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی یکتا

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی میردار نژاد

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی شالچی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی صالح

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی عشیری

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی نجاری

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی سعادتی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی بوستان سعدی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی مبارزات

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی سعادتی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی  احمدی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی نجاری

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی مالکی

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی بدر۱

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی بدر۲

برترین مرکزنوروتراپی در البرز09121623463|چهارراه مصباح فرعی حسینی

Related posts