منظور از توجه و دقت شنیداری چیست؟|گفتار توان گستر البرز 09121623463

منظور از توجه و دقت شنیداری چیست؟|گفتار توان گستر البرز 09121623463

 

همانگونه که وقتی به یک تصویر و شی ء نگاه می کنیم، ابعاد و رنگ و … را مدنظر قرار می دهیم؛ باید هنگام گوش دادن و شنیدن هم دقت و توجه به خرج داد. به این معنا که با تمام وجود به مطالب شنیداری توجه کنیم.

هر صدایی از خودش ویژگی هایی دارد: آیا این صدا زنده است و مربوط به حیوان و انسان یا مربوط به موسیقی است؟ بلند است یا کوتاه؟ تکرر می شود یا خیر؟ تا به حال شنیده ایم یا نه؟ خوشایند است یا ناخوشایند؟ به چه چیزهایی اشاره دارد؟ چه محتوایی دارد؟ و دهها نکته دیگر.

توجه شنیداری و دقت شنیداری لازمه یادگیری پربار است. هرچه مهارت به خصوص کودکان در این زمینه بیشتر باشد، در زمینه حافظه شنیداری،حساسیت شنیداری و سایر مهارتهای ادراک شنیداری موفق تر عمل خواهند کرد.

تمرینات دقت شنیداری

:استفاده از تشخیص صدا:
در این مورد باید از صداهای مختلف ضبط شده مانند انواع صداهای حیوانات یا صداهای محیطی استفاده کنید. بدین ترتیب که مثلاً به کودک می‌گویید هر گاه صدای بوق ماشین را از بین صداهای دیگر مانند صدای قطار ،آژیر پلیس و… شنید، دستش را بالا ببرد و بگوید بوق ماشین است. این تمرین را نیز می‌توانید با وسایل صدادار مانند طبل، سنج، بلز، …. انجام دهید. یا می‌توانید 5 یا 6 قوطی کبریت یا داروی خالی را بردارید و در داخل هر کدام از آن‌ها را با مواد مختلف مانند عدس، دکمه، شن و … پر کنید (البته باید دو سری تهیه کنید) سپس اجازه دهید در ابتدا کودک قوطی‌ها را به صدا درآورد و گوش کند بعد از اتمام این کار در پشت سر او قرار گیرید و یکی از قوطی‌ها را تکان دهید و کودک باید دقت کند و سپس با تکان دادن سری جلوی خودش قوطی که صدای مشابه دارد را پیدا کند در ابتدا با 2 تا 3 قوطی شروع کنید و با پیشرفت کودک به 6 تا 7 قوطی برسانيد.

استفاده از تشخیص شنیداری – حرکتی:
از کودک بخواهید تا فعالیتی خاص را شروع کند مانند ریختن مهره‌ها داخل شیشه یا جمع کردن مهره های روی میز یا پرتاب توپ یا رقصیدن یا راه رفتن و …. و با شنیدن صدای زنگ یا بوق فعالیت خود را متوقف کند و بعد با شنیدن محرک شنیداری بعدی فعالیت خود را از سر بگیرد.
همچنین می‌توانید بگویید تا زمانی که صدای موسیقی پخش می‌شود فعالیت خود را انجام دهد و هرگاه صدا قطع می‌شود بی حرکت بایستد.

 


]
https://goo.gl/maps/Hc3Jv9cPjVYAPdXu7
https://goo.gl/maps/54qpAbqBov5YLBSZA
https://goo.gl/maps/WDAgzn3kR2ukwSHY8
https://goo.gl/maps/5MYMUdanLrYpiJR8A
https://goo.gl/maps/DMmpy9fbMnKGVXVg7
https://goo.gl/maps/TUN1myMUN9sgAVpJA
https://goo.gl/maps/ko12GtvRsA6p6Eqx7
https://goo.gl/maps/CTt49yXN3Ej5vbvX9
https://goo.gl/maps/HA6d3YdSoAKBhR8w9

behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

 

Related posts